Великий зрив
Автор: Андрюха Слободян
Опубліковано: 16 березня 2014
У четвертій частині історії – «Україна в неволі» – розповіли ми про часи занепаду й неволі українського народу та його держави, а також про пробудження народної свідомості, коли український народ, що потрапив під кінець XVIII століття під владу Росії і Австрії, наче почав удруге народжуватися на світ та змагатися за свої права. Ту частину історії довели ми до 1914-го року, коли серби вбили в Сараєві австрійського престолонаступника і через те вибухнула велика світова війна.
Світовою війною, якою почалася в історії інших народів та й українського народу нова доба історії, відкриваємо п’яту частину нашої історії. Розкажемо тут про світову війну, про Українських Січових Стрільців, які взяли в світовій війні участь як окрема військова одиниця в складі австрійської армії, про криваві бої, які вели наші славні Усусуси, а вкінці – про ті зміни, до яких привела світова війна в Европі, а зокрема на українських землях, та про славні, хоч недовгі часи відродження самостійної Української Держави.
Ця частина історії повинна особливо зацікавити наших розумних дітей і молодь, бо хоча це часи недавні й учасники тих великих подій і перемін, наші брати і батьки, ще переважно живуть, то молодше покоління, всі, що ще не мають двадцять літ, цих подій не переживали і не знають. А варто всім зазнайомитися з цією добою рідної історії, щоб зрозуміти нинішнє життя рідного народу, бо воно є наслідком світової війни і тих подій, що по ній безпосередньо наступили.
Окрему сторінку в цій частині Історії займає визвольна боротьба українського народу. В тій боротьбі наче відновилася княжа і козацька боротьба за волю рідного народу і краю, – тим то ця частина історії має для кожного свідомого українця, а зокрема для української молоді, особливе значення. Сміливо можна сказати, що чим ліпше знатиме українська дитина історію недавніх наших визвольних змагань, тим краще зуміє працювати для добра рідного народу і тим скоріше усміхнеться народові краща доля.
Джерело матеріалу : книга "Історія України для дітей"; автор: Антін Лотоцький; видавництво: Івано-Франківське обласне Товариство української мови імені Т. Шевченка "Просвіта. Розділ "Тяжкий ХХ вік", Івано-Франківськ, 1991 рік; сторінки: 214 - 215.