Перший український король Данило
Автор: Андрюха Слободян
Опубліковано: 09 лютого 2014
(1228 - 1265)
Коли вмер князь Мстислав Удатний, тоді Данило (що мав тоді вже 26 літ) був князем Волині й Холмщини. Він почав боротьбу за Галичину. Та війна була дуже тяжка й довга, бо тривала 15 літ. Правда, за цих 15 літ Данило не раз уже доходив до Галича і здобував його, але звідси знову виганяли його то мадяри, то інші князі, то галицькі бояри, які боялися Данила, бо він був дуже суворий і всі мусили йому сліпо коритися. Але через 15 років Данило остаточно розбив військо своїх противників під Ярославом і зайняв Галичину та жорстоко покарав бояр, які виступали і змовлялися проти нього.
Данило став впорядковувати свою велику державу, яка дуже занепала через ті кількадесятилітні війни, що велися в Галичині від смерті його батька Романа (1205) аж до приходу Данила (1238). Та його мирну діяльність перервали татари, дикий кочовий народ, що прийшов з Азії і вже вдруге почав нищити Україну.
У 1240 році татари зруйнували Київ, що вже належав Данилові, та й пішли на Волинь і Галичину. Поруйнувавши всі міста і самий Галич, розділилися на дві частини: одні рушили на Польщу, інші – на Угорщину. Але весною 1243 року покинули татари Україну і завернули на схід, у степи. Всю Україну, а також Московщину, взяли татарські хани під свою руку, і хоча в тих землях далі панували свої князі, то войи мусили платити татарському ханові данину й у всьому підкорятися.
Мусив і Данило піддатися і вклонитися татарському ханові, хоч як йому було це тяжко, бо він був гордий і хоробрий. Але він думав собі, що хоч і під рукою хана, але таки зуміє зміцнити, зібрати багато свого війська і колись вибитися з-під влади татар. Тож заплативши данину, Данило почав відбудовувати зруйновані міста і закладати нові, постійно їх укріплювати.
Найголовнішими містами, які заснував Данило, були Львів і Холм. Холм зробив Данило своєю столицею, а Львів вибудував для сина Льва, який потім, як уже сам став князем, обрав собі Львів за столицю. Данило запрошував до відбудованих і нових міст ремісників і купців, найбільше польських, вірменських і німецьких. Потім прилучив до своєї великої Галицько-Волинської держави землі на північ і на захід від Волині, так що ціла Люблінська земля належала до його держави ще до нападу татар, і туди він післав свого намісника, воєводу Дмитра.
Держава почала зростати, і чужі володарі почали шукати ласки Данилової. Угорський король Бела IV відг дав свою дочку Константину за Данилового сина Льва, а литовський князь Міндовг віддав свою дочку за його другого сина, Шварна, який відтак став першим українсько-литовським князем.
Потім почав Данило умовлятися з тодішнім папою римським, Іннокентієм IV, щоб той допоміг йому вибитися з-під влади татар. Папа прислав Данилові королівську корону і в 1253 році, в місті Дорогичині, коронував його папський посол Опізон. Відтоді Данило мав титул короля. Але хоч папа просив сусідніх королів допомогти Данилові рушити на татар, вони не післали своїх військ, і Данило змушений був таки платити татарам данину і слухати їх. Він повинен був навіть допомагати татарам в боротьбі проти Литви, хоч сам жив з Литвою в згоді. Нарешті, татари почули, що Данило укріпив свої міста і задумує вирушити на них війною. Тоді наказали йому поруйнувати ті всі твердині, які він побудував. З тяжким серцем Данило руйнував свою працю, а потім, кажуть, так зажурився тим, що занедужав тяжко і в 1264 році вмер у своїй улюбленій столиці, Холмі. Там і поховали його в церкві Пресв. Богородиці.
Отже, запам’ятаймо собі, що місто Львів заснував перший український король Данило тому майже 750 літ.
Джерело матеріалу : книга "Історія України для дітей"; автор: Антін Лотоцький; видавництво: Івано-Франківське обласне Товариство української мови імені Т. Шевченка "Просвіта. Розділ "Тяжкий ХХ вік", Івано-Франківськ, 1991 рік; сторінки: 67 - 70.